Projekto pabaiga ir veiklų tęstinumas
Projektas „Gerovės konsultantų modelio įdiegimas Telšių rajono savivaldybėje“ jau baigiasi. Norime pasidžiaugti sėkmingais projekto rezultatais – 387 Telšių rajono gyventojų patiriančių lengvus nerimo, streso, nemigos, depresijos ar psichologinės adaptacijos problemų požymius nusprendė pagerinti savo emocinę sveikatą, kreipėsi į gerovės konsultantą bei sėkmingai užbaigė konsultacijų kursą.
Nespėjusius pasinaudoti gerovės konsultanto paslauga kviečiame nenusiminti – planuojama, kad po projekto dar 5 metus bus išlaikytas 1 etatas gerovės konsultanto paslaugoms teikti, per metus paslauga bus suteikiama 192 asmenims t.y. 960 asmenys per 5 metus.
Siekiant aktyviai skatinti gyventojus pasinaudoti teikiama paslauga bus toliau vykdomas viešinimas, informacijos sklaidos užtikinimui ir klientų pritraukimui toliau bus pasitelkiama partnerių ir bendradarbiaujančių organizacijų pajėgumai, įtraukiamos seniūnijos ir bendruomenės, išnaudojama projekto metu sukurta viešinimo medžiaga ir priemonės.
Gerovės konsultanto paslaugos besikreipiantiems asmenims ir toliau bus nemokamos, finansinius įsipareigojimus projekto tęstinumui užtikrinti prisiima projekto pareiškėjas – Telšių rajono savivaldybės administracija, gerovės konsultanto paslaugas teiks Telšių socialinių paslaugų centras
Dėkojame visiems prisidėjusiems prie sėkmingo projekto įgyvendinimo – projekto pareiškėjui, partneriams, bendradarbiaujančioms įstaigoms bei visiems kitiems prisidėjusiems prie projekto sklaidos bei Telšių rajono savivaldybės gyventojų emocinės sveikatos gerinimo.
Įvyko užbaigiamieji projekto viešinimo renginiai
Balandžio 15 ir balandžio 23 dienomis įvyko paskutiniai, užbaigiamieji projekto “Gerovės konsultantų modelio įdiegimas Telšių rajono savivaldybėje” renginiai.
Renginių metu buvo pristatoma gerovės konsultanto paslauga, kam ji skirta, kas yra kviečiamas kreiptis, kaip atrodo konsultacijos, kokios naudos gauna konsultacijose apsilankę asmenys. Renginio metu pasidžiaugta ir puikiais pasiektais projekto rezultatais, paslaugos paklausumu bei teigiamais pasinaudojusių konsultacijomis atsiliepimais.
Renginio dalyviai džiaugėsi gavę ne tik naudingos informacijos apie pačią gerovės konsultanto paslauga, tačiau ir turiningai praleidę laiką, išmokę įvairių įdomių faktų apie žmogaus smegenis, motyvacijos teoriją, kognityvinius iškraipymus bei sužinojo, kaip svarbu atpažinti savo mąstymo klaidas ir kaip jas taisyti.
Projekto atributikos papildymas
Projekto eigoje likus nepanaudotoms lėšoms, buvo priimtas sprendimas papildyti projekto atributikos, kadangi gyventojai naudodami išdalintą nuomonės formavimo atributiką kasdieniniame gyvenime formuoja teigiamą gerovės konsultantų paslaugų foną, skambus šukis „Netylėk-pasikalbėk“ atkreipia aplinkinių dėmesį, skatina pasidomėti.
Pagaminta 30 vnt. džemperių ir 30 vnt. striukių. Atributika dalinama projekto viešinimo renginiu ar kitų renginių metu.
Konsultacijų sėkmės istorija
Kaip atpažinti depresiją?
Depresija yra psichikos sutrikimas, kuris pasireiškia nuolatiniu liūdesiu, bloga nuotaika bei interesų, energijos ir aktyvumo sumažėjimu. Visi kartais patiriame blogos nuotaikos epizodų, tačiau depresija yra diagnozuojama kuomet ši savijauta tęsiasi bent 2 savaites kasdien. Sergantieji depresija dėl motyvacijos stokos, nuolatinio nuovargio, negalėjimo susikaupti patiria sunkumų dirbant. Pašlija ir tarpasmeniniai santykiai, nes depresija sergantis asmuo dažnai atsiriboja nuo aplinkos, vengia bendravimo, užsidaro savyje.
Manoma jog depresija paveikia ne tik emocinę bet ir fizinę sergančiojo sveikatą ir gali išsaukti tokius simptomus kaip bendras kūno silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, dūsimas, galvos svaigimas ar skausmas, žarnyno skausmai, sąnarių skausmai ar menstruacijų sutrikimai. Depresija gali turėti neigiamą įtaką jau esamoms lėtinėms ligoms, tokioms kaip: artritas, astma, vėžys, diabetas, širdies nepakankamumas.
Svarbu atsiminti, kad dažnai depresija yra nepastebima aplinkiniams ir sergantis asmuo gali atrodyti įprastai ramus ar netgi laimingas. Svarbu palaikyti su savo artimaisiais nuolatinį ryšį, nenutraukti bendravimo, nuolat pasiteirauti apie savijautą, parodyt, kad jie jums rūpi, o pajutus bent menkiausias abejones suteikti visą savo palaikymą ir padrąsint kreiptis pagalbos. Negydoma depresija gali tęsti ištisus mėnesius ar metus ir komplikuotis į priklausomybę nuo alkoholio arba kitų psichoaktyvių medžiagų ar net savižudybę.
Gerovės konsultanto paslaugų viešinimas socialinių paslaugų centre
Vasario 23 d. gerovės konsultantė susitiko su Telšių socialinių paslaugų centro Dienos centrą lankančiais senjorais. Susitikimo metu buvo pristatyta gerovės konsultanto paslauga, susidūriantys su emociniais sunkumais buvo kviečiami užsiregistruoti į konsultacijas. Taip pat buvo kalbėta apie nerimą ir jo įveikimo technikas, kai kurios technikos išbandytos ir praktikoje.
Gerovės konsultanto paslaugos viešinimas profesinio rengimo centre
Konsultancijų sėkmės istorija
Norime pasidalinti vienos sėkmingai konsultacijų kursą praėjusios moters istorija, kuri parodo, kaip svarbu yra laiku susirūpinti savo emocine sveikata.
Į konsultaciją užsiregistravusią moterį kamavo įvairūs depresijos simptomai. Jausdavo nuolatinį nuovargį, apatiją, motyvacijos trukumą, neturėjo jėgų ir noro niekam, įskaitant net ir kasdienius, įprastus namų ruošos darbus. Šita savijauta savo ruožtu paskatino žemos savivertės atsiradimą, nepasitikėjimą savimi, kol klientė atsidūrė uždarame rate, jautėsi nusivylusi savimi tačiau negalėjo atrasti jėgų keistis.
Gerovės konsultantė per pirmąją konsultaciją nustatė jog moters emocinė būklė yra labai prasta, todėl buvo paskirtas maksimalus konsultacijų kiekis, kuris sudaro 8 konsultacijas. Klientė pripažino ir pati, jog labai senai galvojo, kad reikia apsilankyti pas psichikos sveikatos specialistą, tačiau vis atidėliojo, kol galiausiai pradėjo jaustis taip blogai, jog galiausiai suprato, kad privalo susiimti ir nebeatidėlioti.
Konsultacijų metu pradėjus analizuoti klientės mintis, atsiskleidė, kad vyrauja begalė katastrofinių minčių, kurios yra tik mąstymo klaidos. Moteris buvo supažindinta su mąstymo klaidomis ir gavo užduotį pildyt minčių registravimo lapą, kuris padėjo atpažinti žalingas mintis ir jas keisti. Išmokus perdirbti mintis automatiškai keitėsi ir elgesys. Aktyvavus teisingą elgesį gerėjo ir emocinė savijauta, klientė įgavo pasitikėjimo savimi, pradėjo aktyviau įsitraukti į veiklas, kurios anksčiau jai atrodė labai sunkios ir neįgyvendinamos.
Buvo praktikuojamos tokios technikos, kaip autogeninė treniruotė, kurios metu susitelkiamas dėmesys į save čia ir dabar, taip pat įvairios atsipalaidavimo technikos – meditacinės muzikos klausymas, kvėpavimo pratimai, pasivaikščiojimas gamtoje, kurio metu moteris galėdavo skirti laiko apmąstymams.
Atradus būdus kurie padeda nusiraminti, atgauti jėgas, atrasti motyvacijos, grįžo malonumas ir kasdienėms veikloms bei šeimoje įsivyravo harmonija.
Susirūpinimas emocine sveikata laiku leidžia išvengti rimtų psichologinių problemų ateityje. Kviečiame nedelsti ir pasirūpinti savo savijauta.
Emocijų pažinimas ir valdymas
Pažinti savo emocijas yra svarbu siekiant geriau suprasti save, valdyti stresą ir pagerinti emocinę gerovę. Štai keli patarimai, kaip tai padaryti:
1. Stebėkite savo emocijas:
Kelias į emocijų pažinimą prasideda nuo sąmoningumo. Stenkitės nuolatos stebėti savo mintis, jausmus ir fizinę būseną. Užduokite sau klausimus: „Kaip aš jaučiuosi dabar? Kas mane veikia? Kodėl aš taip jaučiuosi?”
2. Pabandykite pildyti emocijų dienoraštį:
Užrašykite savo jausmus, kai tik jie atsiranda. Tai gali padėti atskleisti tam tikrus modelius ir pagal juos geriau suprasti save, savo reakcijas konkrečiose situacijose.
3. Stebėkite savo kūno reakcijas:
Fizinės būsenos gali atspindėti jūsų emocinę būseną. Pavyzdžiui, įtempti raumenys, spartus širdies plakimas gali rodyti įtampą arba nerimą.
4. Išmokite atpažinti emocijas kituose žmonėse:
Įsidėmėkite kito žmogaus veido išraiškas, kūno kalbą ir balsą. Tai gali padėti jums geriau suprasti ne tik save, bet ir kitus.
5. Paisykite savo emocijas:
Pasistenkite suprasti, kas gali būti sukėlę jūsų konkrečias emocijas. Tai gali būti tam tikros situacijos, įvykiai arba net jūsų pačių minčių rezultatas. Tai gali padėti išmokti vengti blogas emocijas keliančių situacijų, ar išmokti tinkamai reaguoti į jas.
Suprasti emocijas bus lengviau jeigu jas įvardinsite labai konkrečiai, tam gali padėti iliustracijoje pavaizduotas emocijų ratas.
Iliustracijos autorius: Šeimos terapijos centras
Viešinimas regioninėje spaudoje
Kaip kiekvienas mūsų galime padėti su emociniais sunkumais susiduriančiam asmeniui?
Kodėl kankina nerimas?
Įvyko trečiasis projekto viešinimo renginys
Kodėl kognityvinė elgesio terapija yra šiuo metu populiariausia psichoterapijos rūšis?
Kaip išmokti pozityvaus mąstymo?
Pagamintas ir atspausdintas antrasis Gerovės konsultanto laikraštis
Antrasis Gerovės konsultanto laikraštis jau išleistas ir netrukus pasieks Telšių rajono viešasias įstaigas bei organizacijas.
Kviečiame pasiimti, perskaityti ir pasidalinti su savo artimaisiais.
Online formoje laikraštį kviečiame skaityti čia arba atsisiųsti PDF formatu.
Kvėpavimo pratimas padėsiantis užmigti
Džiaugiamės augančiu skaičiumi asmenų pasinaudojusių gerovės konsultanto paslaugomis.
Emocinė sveikata pagal amžių
Remiantys tyrimais emocinių sunkumų daugiausiai patiria jauni suaugę žmonės (25-34 metų). Tai gali būti susiję su tuo, kad jie dar nėra susidūrę su daugybę gyvenimo iššūkių ir sunkumų.
Manoma, kad vyresni žmonės dažniausiai geriau susitvarko su stresu nei jaunesni, todėl kad vyresni žmonės turi daugiau patirties ir yra išmokę geriau valdyti savo emocijas.
Tačiau nereikia pamiršti, jog būtent jauni žmonės dažniau nebijo kalbėti apie savo emocinę sveikatą ir psichologinės pagalbos svarbą – drąsiau kreipiasi patys bei rekomenduoja draugams.
O štai vyresnių žmonių tarpe psichikos sveikatos problemos yra savotiškas tabu, apie kurį negalima leisti, kad sužinotų pažįstami asmenys.
Tačiau senyvo amžiaus asmenys taip pat yra emociškai pažeidžiami, susiduria su įvairiomis problemomis, kurias gali sukelti senatvės laikotarpis – tai yra vienišumas, socialinių kontaktų praradimas, taip pat ir fizinės sveikatos problemos. Svarbu žinoti kad gerovės konsultacijos gali pagerinti gyvenimo kokybę ir padėti susidoroti su stresu. Konsultacijos yra anoniminės ir konfidencialios, nereikia jokio siuntimo iš šeimos gydytojo, bei pilnai finansuojamos Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis tad besikreipiančiam asmeniui nieko nekainuoja.
Kaip atpažinti panikos ataką
Panikos ataka – tai būklė, kai žmogus pajunta stiprią ir netikėtą baimę, nerimą, kurie nėra susiję su jokia realia grėsme, tačiau sukelia daug nemalonių pojūčių, įskaitant ir fizinius.
Panikos atakos metu žmogus gali patirti kvėpavimo sutrikimus, padažnėjusi širdies plakimą, padidėjusį prakaitavimą, drebulį, pykinimą, galvos svaigimą, galūnių nutirpimą, kurie trunka nuo kelių minučių iki pusvalandžio.
Panikos atakų tiksli priežastis nėra žinoma, bet manoma kad išprovokuoti panikos atakas gali tokie veiksniai, kaip smegenų biochemijos išsibalansavimas, paveldimas
polinkis, stresas, depresija, sveikatos būklė ar tam tikrų medžiagų vartojimas. Panikos atakas galima gydyti psichologine pagalba, atsipalaidavimu, fiziniais pratimais, sveiku miegu ir rūkymo, alkoholio ir kofeino mažinimu.
Jeigu jus kamuoja pasikartojančios panikos atakos, raginame nelaukti ir kreiptis į gerovės konsultantą.
Sporto nauda emocinei sveikatai
Pradedami vykdyti seniūnijų darbuotojų ir bendruomenių atstovų įtraukimo į modelį seminarai
savęs pažinimas ir motyvacija, gerovės konsultantų veiklos principai ir kitos aktualios temos. Tam, kad gerovės konsultantų paslaugos būtų ne tik prieinamos, bet kartu kuo mažiau stigmatizuojamos visuomenėje, svarbus bendruomenių bei jų narių įsitraukimas teikiant bei rekomenduojant šias paslaugas. Asmenims, kuriems potencialiai reikalinga specialistų pagalba, labai svarbu pirmiausia paramą gauti ir iš savo šeimos, bendruomenės. Žinodami apie siūlomas specialistų paslaugas bei jų teikiamas naudas, asmenys, dalyvavę seminaruose, bus įgalinti ne tik atpažinti problemines situacijas, tačiau kartu ir nukreipti asmenis ieškoti specialistų pagalbos, tinkamai informuoti ir pagelbėti šeimos nariams.
Išleistas antrasis projekto straipsnis regioninėje spaudoje
Tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarba projekto sėkmei
Aukšta savigarba - kodėl tai svarbu?
Aukštos savigarbos žmogus pasitiki savimi, geba įveikti nesėkmes, stresą, nerimą, nebijo siekti tikslo. Mažėjant savigarbai, atsiranda savęs nuvertinimas, žmogus bijo bandyti kažką naujo, nusivilia savimi esant menkiausiems nepasisekimams, blogėja emocinė savijauta. Kartais atrodo kad viskas ko imamės mums nesiseka – tačiau galbūt to priežastimi yra mūsų pačių mąstymo klaidos?
Įsivertinkite savo savigarbą atlikdami šį testą.
Lentelėje pateikiami teiginiai apie Jūsų požiūrį į save.
Pasirinkite ar su teiginiu visiškai sutinkate, sutinkate, nesutinkate ar visiškai nesutinkate.
Rezultatų interpretacija:
Suskaičiuokite gautą balų sumą (susumavę skaičius patekiamus lentelėje prie pasirinktų atsakymų).
Kuo suma didesnė – tuo didesnis jūsų pasitikėjimas savimi ir jūsų savęs vertinimas. Ir atvirkščiai,
kuo balas žemesnis – tuo prasčiau save vertinate.
Žemesnis nei 15 balų skaičius nurodo mažą savigarbą (pasitikėjimą savimi).
15-25 balai nurodo vidutinę savigarbą (pasitikėjimą savimi).
26-30 balų rodo stipriai išreikštą pasitikėjimą savimi
Jeigu manote kad jums trūksta pasitikėjimo savimi ir esate pasiryžęs pokyčiams, kviečiame apsilankyti pas gerovės konsultantą ir išmokti dirbti su savo mintimis ir emocijomis.
Gerovės konsultanto paslaugų viešinimas
Kovo 9 dieną Gerovės konsultantė susitiko su Telšių „Džiugo” gimnazijos mokytoja, bei Maisto banko Telšiuose organizatore, bei pristatė Gerovės konsultanto paslaugą.
Labai svarbu kad apie šią paslaugą sužinotų asmenys, kurie kasdienėje savo veikloje sukasi tarp daugybės žmonių ir gali pastebėti kam gerovės konsultacijos būtų naudingos. Nuoširdi rekomendacija išgirsta iš neabejingo pažįstamo asmens neabejotinai suveikia stipriau, nei reklama pamatyta mieste ant plakato.
Kviečiame papasakoti apie Gerovės konsultanto paslaugas savo draugams, kolegoms. Nepamirškime jog dažnai žmogus, kuriam reikalinga pagalba slepiasi po šypsena.
Kviečiame registruotis
Perdegimas – emocinis, protinis ir fizinis išsekimas
Konsultacijų sėkmės istorija
Vykdomi projekto pareiškėjo, partnerių ir bendradarbiaujančių įstaigų darbuotojų įtraukimo į modelį seminarai
Vidinės ramybės naujais metais
Gerovės konsultanto kabineto įrengimas baigtas
Lapkričio 3 dieną įvyko antrasis projekto viešinimo renginys
Pagamintas ir atspausdintas Gerovės konsultanto laikraštis
Išleista Gerovės konsultanto gerosios praktikos istorija regioninėje spaudoje
Gerovės konsultantė Jurgita Juškienė papasakojo kaip vyksta konsultacijos
Sukurtas visuomenės nuomonės formavimo video klipas
Gerovės konsultanto kabineto remontas ir įrengimas.
Busimo gerovės konsultantės kabineto remontas ir įrengimas jau eina į pabaigą.
Kad patalpos būtų tinkamos tokių paslaugų teikimui buvo atliekami paprastojo remonto darbai, šiuo metu kabinetas aprūpinamas kompiuterine ir organizacine technika, buitine technika, baldais bei gerovės konsultanto darbo kokybę gerinančiomis priemonėmis.
Kviečiame registruotis į gerovės konsultanto konsultacijas. Konsultacijos šiuo metu dar teikiamos nuotoliniu būdu, bet jau labai greitai kviesime apsilankyti naujai įrengtame kabinete adresu Džiugo g. 6, Telšiai.
Baigti gerovės konsultantų mokymai.
Telšių rajono gerovės konsultantė Jurgita Juškienė jau baigė 6 mėn. trukmės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokymus ir jau pradeda teikti konsultacijas. Telšių rajono savivaldybės gyventojai (nuo 18 metų), kuriems pasireiškia lengvi streso, nerimo, nemigos, depresijos bei psichologinės adaptacijos problemų požymiai yra kviečiami registruotis į pirmąją konsultaciją. Konsultacijų metu naudojamos moksliniais tyrimais grįstos kognityvinės ir elgesio terapijos metodikos.
Gerovės konsultanto teikiamos paslaugos yra visiškai nemokamos.
Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis.
Pagaminti ir iškabinti edukaciniai gerovės konsultanto plakatai.
Įvairių Telšių rajono įstaigų skelbimų lentose jau iškabinti projektui sukurti 3 skirtingų dizainų edukaciniai gerovės konsultanto plakatai, pritaikyti skirtingoms amžiaus grupėms. Plakatuose pristatoma gerovės konsultantų idėja, pateikiami kontaktai.
Plakatų akcentu tapo šūkis #Netylėk-pasikalbėk. Šiuo šūkiu paprastai, suprantamai ir aiškiai Telšių rajono gyventojai, kuriems pasireiškia lengvi streso, nerimo, nemigos, depresijos bei
psichologinės adaptacijos problemų požymiai
kviečiami su savo problemomis kreiptis pagalbos pas gerovės konsultantą. Taip leidžiama suprasti jog besikreipiantis asmuo bus suprastas,
išklausytas, gaus patarimų, jam bus suteikta pagalba.
Kovo 17 dieną Telšių apskrities verslo inkubatoriuje įvyko pirmasis gerovės konsultantų viešinimo renginys.
I viešinimo renginį buvo kviečiami Telšių rajono gyventojai, teikiant prioritetą tiems kurie jaučia lengvus nerimo, streso, nemigos, depresijos ar psichologinės adaptacijos problemų požymius, bei tie kurie mano, kad jų aplinkoje yra asmenų, kurie patiria minėtus sutrikimus. Renginio metu buvo pristatytas projektas, jo tikslas ir laukiami rezultatai, pristatomos gerovės konsultantų paslaugos. Į renginį prisistatyti buvo pakviesta ir busimoji gerovės konsultantė Jurgita Juškienė.
Gerovės konsultantė papasakojo plačiau apie konsultacijų metu planuojamus taikyti metodus ir pakvietė visus susidūrusius su sunkumais užsiregistruoti konsultacijai. Renginio metu buvo skaitomi pranešimai apie gerą emocinę savijautą ir pozityvų mąstymą. Renginio dalyviai įsitraukė į diskusiją, atlikinėjo praktines užduotis. Pertraukėlės metu renginio dalyviai buvo kviečiami pasivaišinti kava, arbata ir saldumynais, o renginį vainikavo viktorija, po kurios visi dalyviai buvo apdovanoti gerovės konsultanto nuomonės formavimo atributika.
Pagaminta nuomonės formavimo atributika.
Siekiant paskatinti pačius gyventojus reklamuoti gerovės konsultanto paslaugą, pagaminta nuomonės formavimo atributika
(medžiaginiai maišeliai, marškinėliai, striukes, džemperiai) su gerovės konsultanto paslaugas ir nauda reklamuojančiu šūkiu #Netylėk-pasikalbėk. Gyventojai naudodami išdalintą nuomonės formavimo atributiką kasdieniniame gyvenime, formuos teigiamą gerovės konsultantų paslaugų foną ir bus gerovės konsultantų ambasadoriais.
Atributika bus dalinama viešinimo renginiu metu.
Gera emocinė savijauta – tai asmens bei visuomenės laimės ir gerovės sąlyga. Lietuvoje streso rodikliai ypač aukšti – kas antras darbuotojas mūsų šalyje kenčia nuo streso darbe. Stresas darbo aplinkoje gali sukelti sunkius emocinius išgyvenimus, pakenkti psichinei ir fizinei sveikatai. Psichikos sveikatos ir emocinio raštingumo stiprinimo trūksta ir jaunuolių tarpe – šiandien 58 proc. vaikų ir jaunimo patiria patyčias bei patys jas inicijuoja. Pensinio amžiaus žmonių grupei skirti sveikatinimo projektai ir programos dažniausiai skirtos fizinei sveikatai gerinti. Tačiau pagyvenusių žmonių psichikos sveikata reikalauja tokio paties dėmesio kaip ir fizinė sveikata.
Projektas „Gerovės konsultantų modelio įdiegimas Telšių rajono savivaldybėje“ skirtas sveikatos netolygumų mažinimui ir prevencijai Telšių rajono savivaldybėje. Projektas numato priemones pagerinti bendruomeninės psichikos sveikatos paslaugų pasiekiamumą ir kokybę.
Viena iš būtinų sąlygų siekiant, kad Lietuvos ekonomika taptų pažangia, tvaria, integracine ir būtų skatinamas ekonomikos augimas – gera gyventojų psichinė sveikata. Projekto įgyvendinimas reikšmingai prisidės prie vienos iš nacionalinių sveikatos apsaugos strateginių tikslų siekimo – rūpintis visuomenės sveikatos išsaugojimu bei gerinimu.
Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis